Jak odstranit skvrny z koženkové kabelky rychle a efektivně

Umíte si představit svůj život bez kabelky? Většina žen jen stěží. Aby však kabelky co nejdéle dělaly radost, neobejdou se bez pravidelné péče. A proto je důležité umět je správně vyčistit. Nejčastějším materiálem kabelek bývá syntetická kůže, která není na péči tolik náročná, přesto je však nutné věnovat ji určitou pozornost, obzvlášť pokud se zašpiní. Víte, jak účinně vyčistit koženkovou kabelku?

Svou kabelku čistěte ze zásady podle doporučení od výrobce. V případě, že jste žádné informace o způsobu čištění nedostali, postupujte vždy podle toho, z jakého materiálu je kabelka vyrobená.

Jak by měla probíhat pravidelná péče o kabelku ze syntetické kůže?

Pravidelné čištění kabelky ze syntetické kůže by mělo proběhnout alespoň dvakrát do roka. V případě vzniku skvrn byste kabelku měli vyčistit okamžitě.

NBAG-G3360-C012(1)

Dámská kabelka do ruky Nobo Zoe.

 • Před čištěním kabelku vyprázdněte. Rozepněte všechny kapsy, odepněte spony, obraťte ji vzhůru nohama, abyste z ní vytřepaly všechno smetí.
 • Vytáhněte ven vnitřní podšívku a očistěte ji kartáčem na textil, případně i lepícím čistícím válečkem. Pokud není vytažení podšívky možné, můžete ji opatrně vyluxovat.
 • Důkladně si prohlédněte kabelku ze všech stran a identifikujte skvrny.
 • Nejprve vyčistěte skvrny na podšívce. Pomoci vám v tom může jedlá soda. Pozor, pokud podšívka nejde vytáhnout, nesmíte ji v žádném případě promáčet.
 • Skvrny od líčidel nebo rtěnky odstraníte s pomocí odličovacího přípravku. Stačí jen, když ho nanesete na tampon, s nímž nečistoty z podšívky setřete a necháte uschnout.
 • Vyčištěnou podšívku nechte důkladně vyschnout. Pokud jste netrpěliví a chcete proces urychlit, použít můžete i fén, avšak zapnutý na studený vzduch.
 • Aby kabelka pěkně voněla, doporučujeme dovnitř vložit kapesníček postříkaný vaším oblíbeným parfémem.
 • Pokud je kabelka zvenčí bez skvrn, otřete jí navlhčenou houbičkou v čisté nebo mýdlové vodě. Tou nejlepší možností je použití jemné bílé houbičky z nanovlákna, kterou stačí pouze zlehka navlhčit a je schopna kabelku nejen efektivně očistit, ale dokáže kabelku zbavit i různých skvrn.

CM3743(5)

Dámská kabelka do ruky s šátkem David Jones Maria.

Co dělat v případě skvrn?

 • Mastné skvrny z kabelky dostanete s pomocí dětského pudru. Stačí ho nasypat na postižená místa, kde ho necháte chvíli působit.
 • Skvrny od trávy poměrně snadno odstraníte octem. Pozor však, je poměrně nebezpečný, může odstranit nejen skvrny, ale i barvu kabelky. Proto to nejprve raději zkuste s mlékem.
 • Kabelku se skvrnami od kávy vyčistíte kašičkou z cigaretového popela. Na kašičku potřebujete čajovou lžičku popela a tolik vody, s níž vytvoříte hustou kaši. Tu položte na znečištěné místo a nechte 2 hodiny působit. Potom kabelku otřete hadříkem s trochou vody a mýdla. Pozor, tento recept funguje pouze na takové kabelky, které je možné utřít. Není tedy vhodný pro kabelky z textilního materiálu.
 • Univerzálním odstraňovačem skvrn je pěna na holení. Stačí, když se nanese na jakoukoliv nečistotu na kabelce a nechá se hodinu působit. Potom ji velmi opatrně smyjte s pomocí hadříku navlhčeného vodou. V případě, že jste se fleku nezbavily, nechte kabelku uschnout a celý proces opakujte. Pěnu můžete zkusit nechat působit delší dobu.
 • Počmáraná kabelka fixou nebo propiskou představuje poměrně svízelný problém. Ale i na něj máme řešení. Zkuste na skvrny nanést obyčejnou bílou zubní pastu a nechte působit alespoň 2 hodiny. Potom pastu z kabelky opatrně setřete.

4068-TS(8)

Dámské crossbody Tessra Amy v trendy vínové barvě.

Co v žádném případě nedělat?

V žádném případě k vyčistění kabelky ze syntetické kůže nepoužívejte kartáče, bělidla, přípravky obsahující chlór, rozpouštědla, abrazivní přípravky, horký vzduch nebo rozpouštědla. Pozor, nikdy k tomu nepoužívejte vlhčené ubrousky, skoro všechny jsou totiž napuštěny různou chemií (jako třeba Aloe Vera, éterické oleje, vosky apod.), která může kabelku poškodit.