Podlahové topení má dnes zelenou

Topení v podlaze není žádnou převratnou technickou novinkou, lidé snili o vytápění podlah již dávno a k významnému rozšíření této technologie docházelo již za socialismu. Jenže tehdy omezené technické možnosti neposkytovaly tolik potřebných vlastností, jako současné systémy. Především byl problém s úniky vody, jakmile došlo k nějakému defektu – prasklinám v trubkách, nebylo snadné odhalit přesné místo závady, a mnohdy se kvůli tomu bourala polovina celé podlahy. Dnes se místo úniku vody podchytí velmi přesně a zásah není tak bolestný, jako tomu bývalo dříve. Nemusíte mít tedy obavy, že byste kvůli tomu museli vystěhovat celý obývák a nahnat do místnosti partu se třemi sbíječkami.

podlahové topení

Měli bychom se v první řadě tedy zaměřit na funkce podlahového topení a jejich výhody od topenářů z Ostravy. Tou zásadní je úspora energií, protože se voda v topné soustavě nezahřívá na tak vysokou teplotu, jako je tomu v radiátorech. Zároveň se teplo šíří v místnosti zcela rovnoměrně. Tím, že je topný zdroj položen (většinou) po celé ploše podlahy, teplý vzduch odtud stoupá vzhůru tak, že se ihned mísí s chladným, a teplota v prostoru zůstává takřka konstantní jak u stropu, tak i u země.

kouř z komína

Na co bychom ovšem neměli zapomínat, je komfort, jemuž se stěží vyrovná jiný typ vytápění. Ano, můžete namítat, že teplo od krbu je mnohem příjemnější, než od klasického topení, ale krb vyhřívá prostor podobně jako radiátory, a podlaha bývá studená, zatímco u stropu je výrazně tepleji. Podlahové vytápění poskytuje větší pocit pohodlí, a to zejména na bosá chodidla. Chůze naboso je po místnosti i v zimních měsících dokonce léčivá, jednak se tím podporují svaly nožní klenby a eliminuje se problém zvaný ploché nohy, a pak zdroj tepla působí podobně pozitivním způsobem na chodidla jako reflexní masáže, toto vám potvrdí každý zkušený terapeut.

5/5 - (2 votes)