Jak správně vybrat kávu?

Káva. Nápoj, který miluje většina lidí po celém světě. Kávu máme většinou spojenou s denním rituálem, nejčastěji pijeme po ránu, abychom si dodali potřebnou energii do nového dne. Káva totiž obsahuje vysoké% kofeinu, který povzbuzuje mozkovou aktivitu a pomáhá nám bojovat s únavou. Není nic neobvyklého, že někteří lidé vypijí i třeba 4 až 5 šálků kávy denně. Stále bychom ale měli konzumaci kávy udržet rozumné množství, protože její přílišná konzumace vy nám mohla přivést z dlouhodobého hlediska problémy, jako například problémy se spánkem.

kávová zrna

Kávy existuje mnoho druhů. Otázka je, jak si vybrat ten správný.

Máme totiž kávu arabiku, která je asi nejoblíbenější kávu u nás, a je známá svou intenzivní a plnou chutí. Dále máme robustu, která sice nemá tak intenzivní chuť, ale zato má dvakrát více kofeinu než arabica. Dále můžeme najít kávy instantní, které ale nevynikají nijak skvělou chutí. Máme také kávy bezkofeinové, a které jsou pro ty, kteří si chtějí užít lahodnou chuť kávy, ale zároveň z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí kofein.

Kávu si vybíráme také podle toho, odkud pochází. Káva se vyváží z nejrůznějších míst po celém světě, a kávové boby se pěstuji na nejrůznějších plantážích. U nás je třeba velmi oblíbená brazilská káva.

káva

Kávu si také musíme vybírat dle toho, jak ji chceme připravovat. Pokud nemáme žádný kávovar ani další pomůcky, budeme volit kávu instantní. Které nám postačí rychlovarná konvice. Pokud máme kávovar na espresso, budeme si kupovat té kávová zrna. Pokud máme například kávovar, do kterého patří kávové kapsle, budeme volit kávu v kapslích.

A samozřejmě nejdůležitějším aspektem při výběru kávy je chuť. Ne každá káva chutná stejně. Některá je více hořká, některá je spíše sladší, některá má velice intenzivní chuť. Ochutnejte více druhů kávy proto, abyste nakonec našli tu, u které si umíte představit, že ji budete pít každý den